Balıkçılık Av Araçları’nın Kısa Tarihi

Sponsorlu Reklamlar

Deniz, göl ve akarsulardan avlanma yolu ile çeşitli su ürünlerinin (kabuklular, balıklar, yumuşakçalar, su bitkiler yakalanması ve elde edilmesinde doğrudan veya dolaylı kullanılan tüm ekipmanlara “av araçları” adı verilir.

Av esas olarak su ürülerinin davranış biçimleri, dağılım ve göçler algılama şekilleri ve doğal koşullar göz önüne alınarak en uygun malzemelerin (ağ, iğne, misina, halat, kurşun, yüzdürücü bir araya getirilmesi ve donatılması sonucunda meydana gelir.

Tarihsel akış içinde başta insan zekası, deneyimler ve yasama olmak üzere daha sonra icatlar ve araştırmalar sonucunda çıkan model ve malzemeler daha sonraları sanayi ve teknolojik gelişimin etkisi altında üstün teknik ve modern yapı kazanmıştır.


Su ürünleri avcılığında geçmiş dönemlerde pamuk, kendir ve hayvansal lifler ağ takımlarının yapımında uzun yıllar ama malzeme olarak yer almıştır. Fakat 20. yüzyılın ilk yarısında sentetik liflerin geliştirilmesi ile beraber yerini tamamen bu ürünlere bırakmıştır. Günümüzde naylon, polyester ve benzeri sentetik malzemeler ile yapılan ağ ipleri modern tezgahlarda istenilen her boyut ve tasarımda dokunabilmektedir.

Olta iğneleri yapımında ilk çağlarda kullanılan kemik ve ağaç malzemeler yerini kaliteli çelik ürünlere terketmiştir. Hareketli oltalar insan gücü yerine otomatik makinalarla yemlenip kullanılmaktadır.

Balıkçılık Av Araçları’nın Kısa Tarihi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön