Yapı ve Teknik Özelliklerine Göre Av Araçlarının Sınıflandırılması

Sponsorlu Reklamlar

Av araçlarının yapımında kullanılan malzemelerin çeşitliliği yanında en basitinden gelişmiş cihazlara kadar farklı yapı ve teknik özellikler gösterir. Bu kriterler esas olarak su ürünlerinin türü, anatomik ve biyolojik farklılıkları, davranış biçimleri ve doğal koşullar dikkate alınarak optimal avlanma rantabilitesini gerçekleştirmeye yönelik şekillenmektedir.

İlk çağlardan günümüze kadar bir süreç içinde gelişen araçlar, teknolojik gelişime paralel olarak modernize olmaktadır.

  1. Oltalar :
    İğne, beden ve yardımcı malzemelerin uygun dizayn ve teknikle bir araya getirilmesi ile hazırlanan araçlara olta adı verilir. Esas olarak su ürünlerinin takılarak yakalanmasını sağlayan araçlardandır. Her yörede gerek amatör gerekse meslek balıkçılığında yaygın olarak kullanılır. Olta malzemeler ile ilgili kesimlerinde barınan su canlılarının avlanması amacı ile kullanılan tiplere kıyı avlanma araçları adı vermekteyiz. Örnek olarak pinter, çökeltme ağı, salma oltalar, sepetler, kıyı sürütme ağları kıyı avcılığının en belirgin takımlarını oluşturur.
  2. Kıyı Ötesi Av Araçları :
    Deniz, göl ve nehirlerde kıyıdan belli ölçüde uzaklaşarak kullanılan av araçları bu grupta toplanır. Bu bölgeye kıyı ötesi adı verilir. Av aracı tekne yardımı ile istenilen bölgeye götürülür ve amaca yönelik kullanılarak avcılık yapılır. Yaygın olarak kullanılan uzatma ağları, paraketa, voli girgirları, hareketli oltalar, çapariler bu grupta toplanır.
  3. Açık Su Avlanma Araçları :
    Açık denizlerde, göllerde kullanılan avlanma araçları bu grup içine girer. Bu araçların kullanımı kıyıdan itibaren en az 3 mil açıktan başlar ve yüzlerce mil uzağa kadar gidebilir. Özellikle girgir takımları ve ortasu trolleri, dip trolleri, otopar oltalar, derin su oltaları (köpek, orkinoz vb.) bu ve mekanik grupta yer almaktadır.
Yapı ve Teknik Özelliklerine Göre Av Araçlarının Sınıflandırılması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön